Masz chłopie placek! Kolejny zaprzyjaźniony przedsiębiorca (branża – poligrafia), który jeszcze 2 lata temu przebierał w klientach, dziś zaczyna usychać. „O co chodzi?”, „Co robię źle?”, „Jak wrócić do wcześniejszych obrotów?” – to pytania, które dziś zadaje sobie ponad 90% właścicieli firm.

Tym razem, zamiast politycznie poprawnego i grzecznego posta natury „know how”, będzie prosta, prawdziwa fejsbukowa rozmowa między dwoma facetami (przytaczam wiernie, poza paroma miejscami, które dla dobra moralności uległy minimalnej cenzurze obyczajowej:).

 

Mirek: Macieju! Pełen nadziei i wiary w Twoją nieskończoną dobroć, niczym zstępujący z niebios Bóg, dasz złapać się za stopę i w swej łaskawości i szczodrości doradzisz mi w pewnym problemie tak, abym po nabyciu niebiańskiej wiedzy z bezpośredniego źródła mógł naprawdę rzec… że złapałem Boga za stopę???

Maciek: Mirosławie, moja stopa – twoją stopą; służę usłużnie. W czym rzecz tkwi?

Mirek: Bazuję na starych klientach pozyskanych z Google, kiedy to pozycjonowanie było na tyle proste, że sam potrafiłem spowodować sobie 1-5 pozycję na pierwszej stronie. Miałem wtedy na tyle dużo klientów (3-6 w tygodniu), że pozwalało mi to na spokojne patrzenie w przyszłość. Dzisiaj gdy proces pozycjonowania jest na maksa skomplikowany, a firmy zajmujące się tym tematem każą sobie płacić miesięcznie dość sporo za każde słowo kluczowe, zastanawiam się jak sprawić by zamiast 2 klientów zamawiających z internetu tygodniowo przywrócić z powrotem liczbę zamówień sprzed 2-3 lat.

W Google mnie za specjalnie nie widać. Nie wiem czy lepiej postawić na płatne pozycjonowanie, dzwonienie po firmach, czy docierać do ludzi drogą mailową… Jak uważasz, co w moim przypadku będzie bardziej skuteczne?

Dodam, że moje usługi są droższe niż konkurencja, która od niedawna (2-3 drukarnie) zalała rynek tanimi ulotkami i trudno teraz się przebić. Czy muszę bazować na nieświadomości klientów, że mogliby znaleźć potrzebną im usługę taniej? Ale wtedy miałbym wyrzuty sumienia, że to „naciąganie”…

Jak to jest, że biznesy - niedawno jeszcze prężne i zdrowe - dziś zaczynają spadać na twarz?...
Ciągła walka na cenę powoduje, że biznesy – niedawno jeszcze złotonośne – dziś zaczynają spadać na twarz… Jednak są na to lekarstwa!

Maciek: hehh… temat ciężki, ale i stary jak świat.

Mirek, to samo, co opisałeś u siebie, co chwilę zgłaszają mi sprzedawcy z innych branż: zalew taniej (zazwyczaj gorszej) konkurencji, zarzynanie cen, rozcieńczenie rynku, trudniejszy marketing, mniejsze zaufanie klientów i – per saldo – spadek zamówień. Tak jest praktycznie u wszystkich (ja mam dokładnie to samo w branży szkoleń, które spadły na mordę od czasu, gdy Ciocia Unia zaczęła zalewać rynek śmieciowymi darmowymi szkoleniami, które często prowadzą partacze, szkodząc raczej uczestnikom niż pomagając).

Drogi ogólnie są trzy:

1. Szukać innej branży/niszy (ale jeśli to Ci ktoś radzi, to od razu kopnij takiego doradcę w zad, bo znaczy, że jest patałachem;).

2. Lepszy marketing zewnętrzny (to, o czym napisałeś: skuteczniejsze ściąganie ludzi do swojej oferty). Ten temat jest wielostronny. Pozycjonowanie – to jedno.

Druga rzecz: AdWords (działa szybciej, ale też jest dużo droższy niż 2-3 lata temu; nie wiem, jak to wygląda w Twojej branży i jaka jest konkurencja reklam z branży poligrafia w AdWords, ale myślę, że to warto sprawdzić; wiesz, może warto zainwestować 5-10 Jagiełłów w małą kampanię na jakiś Twój najbardziej marżowy produkt i zobaczyć, czy uda się ściągnąć ludzi).

Tylko AdWordsa też trzeba dobrze zrobić, by nie stracić kasy. Znasz się na tym? Jak nie, to popytaj znajomych – dziś każdy ma kogoś, kto zna się na prostych kampaniach AW:) Jakby co, też mam dobrych ludzi od tego tematu.

Trzecia rzecz: budowanie marki. Blog z poradami dla klientów na przykład – to fenomenalna sprawa, która od razu podniesie zaufanie do Ciebie i uzasadni wyższe ceny (a przy tym ofkors wpłynie na lepsze pozycje w Guglu).

Czwarta sprawa: wiele kanałów dystrybucji oferty. Strona – to jedno; Allegro – tu trzeba być (acz w tym kanale musiałbyś mądrze przełamać dyktat niskiej ceny). Ale jest też Oferia, Favore, ludzie czasami szukają poligrafii na GamTri i śp. Tablicy – warto zrobić jedną uniwersalną dobrą ofertę i powrzucać ją do tych wszystkich kanałów. Wiadomo: część z nich nie zadziała, ale 1-2 mogą okazać się drożne i złotonośne.

Piąta rzecz: przełamanie standardowych kanałów i rynku (a może oferta po niemiecku i wejście na niemieckiego eBaya, gdzie poligrafia jest droższa, a rynek – większy?). Nie mam pojęcia, czy i jak to wypali, ale to jedna z możliwości.

I punkt 3 – czyli mój bzik: poprawa samej oferty. Zgarnąć ruch z rynku do oferty – to pierwszy krok. Ale najgorszy grzech, to umęczyć się i ściągnąć ludzi, ale tracić ich z powodu błędów w ofercie.

Propos błędów: jednym z największych jest… zaniżanie cen. Ale to wiesz. Trzeba więc je podnieść lub utrzymać, a jednocześnie uzasadnić ludziom, dlaczego jednak warto wybrać Ciebie. Mądrale mówią: wartość dodana. Ja mówię: po prostu wyeksponować klientowi korzyści. Może np. w ten sposób:

„Na Allegro znajdziesz setki firm, które za grosze zrobią Ci ulotkę A6. Niektóre z nich są nawet całkiem dobre. Ale: …”

– i tu zaczynasz punktować, dlaczego Ty jesteś lepszy:

 • nasza firma działa w branży od 1795 roku (argument stażu w branży),
 • drukowaliśmy dla dwóch z trzech zaborców oraz dla cara Mikołaja (argument prestiżowych klientów),
 • dostarczaliśmy farbę pod ostrzałem kul do powielaczy AK (argument doświadczenia),
 • 100 na 100 zamówień wykonujemy przed terminem (argument terminowości i solidności),
 • drukujemy wyłącznie na najnowszych Heidelbergach i używamy tylko farb naturalnych, np.  magentę uzyskujemy z mandżurskiej odmiany drosophila melanogaster (argument jakości),
 • drukujemy ekologicznie i jesteśmy społecznie odpowiedzialni…

I tak dalej.

Ogólnie jest cała masa elementów, które – jak dodasz do swoich ofert – momentalnie dźwigną Ci sprzedaż (muszą!). Ostatnio po szkoleniu uczestniczka napisała, że wprowadziła kilka rad tylko, a już następnego dnia skoczyło jej o 600% (acz sprzedawała na małą skalę). Inny człowiek (z branży gier komputerowych, która też jest zarżnięta cenami) napisał, że wprowadził parę rad i z 1900 tygodniowo skoczyło mu na 2500 (30% wzrostu w tydzień).

Mówię o tym nie jako o przechwałkach, jaki ten Dutko mądry i skromny, tylko że to cholerstwo naprawdę działa.

uff, zaschło mi w gardle od tego pisania:)

Mirek [który chyba na chwilę odszedł od ekranu]: Omg! Poczekaj, muszę przeczytać ze zrozumieniem…

 

Czego i Tobie, Drogi Czytelniku, życzę:)

Moim rozmówcą był Mirosław, który – do czasu osiągnięcia dojrzałości płciowej swojej oferty sprzedażowej – zastrzega anonimowość. Kazał wszak dodać, że to ta firma z ekshibicjonistą w tle. Po czym stwierdził jednak, że skoro ekshibicjonizm, to niech już będzie: Bestgraf.pl. Nie wiem, czy Mirek faktycznie drukuje farbami z drosophili, ale gdyby kto chciał wizytówkę – polecam. 

 

Ps. Te kilka rad, które podrzuciłem Mirkowi, to tylko wierzchołek góry lodowej. Całe moje know-how, które pozwoliło podnieść sprzedaż już paru tysiącom e-sprzedawców, znajdziesz tu:

biblia-mini
e-biznes2-minie-biznes-mini

 

3 komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 • Panie Macieju, z ciekawości zajrzałem na stronę www zaprzyjaźnionego przedsiębiorcy i gdybym trafił tam nie po lekturze powyższego tekstu, a zwabiony np.: reklamą AdWords (kosztowną przecież) to… wycofałbym się od razu z powrotem do wyszukiwarki.
  Ponieważ trafiłem tam po lekturze powyższego materiału, to powstrzymalem odruch kliknięcia „Back” jednak kolejnych kilka kliknięć spowodowało, że nawet gdybym szukał akurat drukarni, to z usłu tej firmy bym nie skorzystał. Dwie wskazówki z mojej strony:
  1. Belka z menu poziomym powinna być podniesiona i widoczna od razu na stronie głównej, a nie po jej przewinięciu.
  2. Nie korzystam z usług firm, które w dziale kontakt mają jedynie komórkę i email. Na odległość „pachnie” to dziwnie, żeby nie powiedzieć podejrzanie. Poza tym, gdybym akurat nie szukał drukarni, a np.: firmy oklejającej auta, to też bym chciał wiedzieć, gdzie firma się znajduje, by nie jechać później do Pana Mirka na oklejanie do Białegostoku, czy Rzeszowa

  • W ostatnich kilku latach audytowałem ponad 1000 ofert sprzedaży, z których tylko 1 (słownie: jedna!) nie posiadała mniejszych lub większych błędów strategicznych, psujących sprzedaż. W tym przypadku rozmowę, którą opublikowałem, przeprowadziłem… bez zaglądania na stronę docelową – była to garść luźnych i na pewno nie kompleksowych podpowiedzi.

   A wśród nich, właśnie w punkcie nr 3, leży kot pogrzebany:) – bardzo wielu e-przedsiębiorców staje na uszach, by ściągnąć ruch do swojej strony, a zapomina o wewnętrznej poprawie oferty. A wtedy konkurencja zaciera ręce…

   Dlatego, Panie Krzysztofie, w 100% się z Panem zgadzam: najpierw należy doprowadzić swoją ofertę na Allegro czy stronę sklepu do jak najlepszej formy (optymalizacja marketingu wewnętrznego), a dopiero później – kierować tu ruch. W innym razie grożą nam puste kliki z AdWords (koszty), wkurzenie i rozczarowanie klientów oraz narastająca frustracja na widok wysokiego współczynnika odrzuceń strony…

Maciej Dutko

Na co dzień prowadzę firmę edytorską Korekto.pl (korekta tekstów), w ramach projektu Audite.pl pomagam też e-sprzedawcom usunąć z ich ofert błędy psujące sprzedaż. Jeśli czas mi pozwala, dzielę się wiedzą podczas szkoleń i zajęć na najlepszych uczelniach biznesowych w Polsce (na zlecenie Allegro przeszkoliłem ponad 10 tys. sprzedawców i drugie tyle studentów).

Spłodziłem kilkanaście książek, w tym:
„Mucha w czekoladzie”,
„Targuj się! Zen negocjacji”,
„Efekt tygrysa”,
„Nieruchomościowe seppuku”
„Biblia e-biznesu” (to ponoć największy tego typu projekt na świecie).

Prowadzę szkolenia z niestandardowej obsługi klienta („Zen obsługi klienta”), z negocjacji („Zen negocjacji”) oraz ze skutecznych metod zwiększania e-sprzedaży („E-biznes do Kwadratu”) - uczestnicy tego ostatniego chwalą się nawet kilkusetprocentowymi wzrostami;).

Więcej: www.dutko.pl i www.wikipedia.pl.

Moje książki i szkolenia

Popraw się i sprzedawaj skuteczniej!

Audyt ofert Allegro i stron WWW:


Usługi edytorskie:

Korzystam i polecam

Hosting i domeny od lat mam w Domeny.tv – kocham ich za indywidualne podejście i pomoc zawsze, kiedy jej potrzebuję (podaj kod „evolu-evolu” i zdobądź 10% zniżki)


Jeśli dobre i praktyczne książki, to tylko w moim ukochanym Helionie!


Jako audiobookoholik a zarazem akcjonariusz Legimi korzystam z ogromu e- i audioksiążek w tym serwisie (sprawdź – 30 dni za darmo).


A jako że nie zawsze mam czas zadbać o zdrowe jedzenie, od lat pomaga mi wygodny i zdrowy katering z dostawą pod same drzwi, Nice To Fit You, który również polecam!


Rekomenduję tylko to, co sam lubię i z czego korzystam. Jeśli i Ty skorzystasz z moich rekomendacji, otrzymam drobną prowizję od firm, które polecam. A więc wygrywamy wszyscy i promujemy dobre i innowacyjne biznesy. Dzięki!

Mucha w czekoladzie, Maciej Dutko