Dobre rady, także te dotyczące inwestowania, mogą być bezcenne. Problem w tym, że wiele inwestycyjnych złotych myśli… wydaje się wykluczać. Którym z nich więc wierzyć, a które odrzucić?


„Inwestowałem” już jako dzieciak w szkole średniej: a to kupując i sprzedając marki czy dolary w lokalnych kantorach, bazując na znacznych różnicach kursowych między nimi (takie Art-B, tyle że bez helikoptera;); a to kolekcjonując monety (które z czasem okazywały się niewiele warte); a to spekulując na domenach internetowych (które również nie uczyniły mnie milionerem; w tym względzie najlepszą okazała się inwestycja we własną firmę). Na poważniej podszedłem jednak do tematu inwestycji dopiero jakieś 10 lat temu: zacząłem nieco czytać, podglądać i podsłuchiwać doświadczonych inwestorów oraz bywać na ciekawych spotkaniach i konferencjach (już jutro widzimy się na Invest Cuffs w Krakowie?).

Szybko zorientowałem się, że wiele rad, które dają starzy wyjadacze, wydaje się kłócić z całkowicie odwrotnymi radami innych starych wyjadaczy. Oto 10 takich par (wybór subiektywny i niepełny; koniecznie dopisz swoje propozycje w komentarzu) – zapraszam do przejrzenia i refleksji, czy to na pewno sprzeczności:

Jak inwestować? Rady na temat inwestowania i częste błędy inwestycyjne
Niekiedy niewłaściwa rada może doprowadzić do niezłego kryzysu w inwestycji…;) fot. pixabay.com

 

1. Inwestowanie długoterminowe vs krótkoterminowe

a) Inwestuj długoterminowo, aby być odpornym na krótkoterminowe wahania rynku.

b) Graj na krótkoterminowych trendach, aby generować częste zyski.


2. Dywersyfikacja vs koncentracja

a) Dywersyfikuj portfel, aby zmniejszyć ryzyko (podejście horyzontalne).

b) Skoncentruj się tylko na ściśle wyselekcjonowanych aktywach i poznaj je dogłębnie, aby zmaksymalizować zyski (podejście wertykalne).


3. „Nie łap spadających noży!” vs „Kupuj, kiedy leje się krew!”

a) Kiedy notowania drastycznie spadają, nie warto próbować łapać walorów na spadkach, bo mogą spaść jeszcze niżej i pogłębić stratę.

b) Kiedy notowania drastycznie spadają, może to być dobra okazja do zakupu z dyskontem.


4. Analiza fundamentalna vs analiza techniczna

a) Wybieraj spółki o mocnych fundamentach (dobra sytuacja finansowa, perspektywy wzrostu).

b) Stosuj analizę techniczną do przewidywania przyszłych ruchów cen akcji w oparciu o wcześniejsze zachowania danego instrumentu i ich powtarzalność.


5. Inwestowanie w stabilną wartość vs inwestowanie w trendy

a) Szukaj niedowartościowanych, ale stabilnych, często wieloletnich i sprawdzonych projektów, których cena jest niższa od ich rzeczywistej wartości.

b) Kupuj nowe, modne projekty, które zyskują na popularności (bieżący „pik”), licząc na kontynuację wzrostu.


6. Inwestowanie w dywidendy vs dynamiczny wzrost kursu

a) Wybieraj spółki wypłacające regularne dywidendy, aby generować pasywny dochód.

b) Skup się na spółkach o wysokim potencjale wzrostu kursu akcji, nie sugerując się podziałem zysku z akcjonariuszami.


7. Inwestowanie w ETF-y vs inwestowanie w pojedyncze spółki

a) Inwestuj w ETF-y, aby uzyskać szeroką ekspozycję na rynek i zdywersyfikować portfel (zdanie się na zarządzających funduszami).

b) Samodzielnie selekcjonuj pojedyncze aktywa o wysokim potencjale zysku, aby zmaksymalizować stopy zwrotu i wyeliminować koszty zarządzania (zdanie się na własną wiedzę i intuicję).


8. Inwestowanie w akcje vs inwestowanie w inne instrumenty

a) Inwestuj w akcje spółek giełdowych, jako względnie bezpieczne i spokojne.

b) Uwzględnij inne instrumenty (obligacje, nieruchomości, surowce, kryptowaluty, metale szlachetne itp.), aby zróżnicować portfel i obniżyć ryzyko.


9. Inwestowanie samodzielne vs korzystanie z usług doradcy

a) Samodzielnie kształtuj swoją strategię inwestycyjną i podejmuj decyzje.

b) Skorzystaj z usług doradcy inwestycyjnego, który pomoże Ci wybrać odpowiednie instrumenty i opracować strategię.


10. Realizowanie zysków vs pozwalanie na wzrosty

a) Nie bądź chciwy: realizuj niewielkie choćby zyski i chroń kapitał.

b) Nie przeszkadzaj zyskom rosnąć.

 

Skąd te sprzeczności i czy na pewno są sprzecznościami? Sprawa jest prosta: różne, pozornie sprzeczne rady, wynikają z różnych (czasami wręcz ze skrajnie różnych) doświadczeń poszczególnych osób. Innymi słowy, jedna rada może być skuteczna w takim, a nieskuteczna w innym kontekście/okolicznościach.

Zawsze więc słysząc to czy inne porzekadło graczy giełdowych, kryptowaluciarzy i innej maści inwestorów warto zadać sobie przynajmniej pytania: „W jakiej znajduję się osobistej sytuacji finansowej? Jaki jest zewnętrzny kontekst inwestycji, którą rozważam? Jakie mogą być skutki, jeżeli postąpię tak, a jakie – jeżeli zadziałam odwrotnie? Jaka jest moja tolerancja na ryzyko i oczekiwania/chciwość?”; i tak dalej.

A nagle okaże się, że – skoro nie istnieje jedna uniwersalna strategia, która sprawdzi się w każdej sytuacji i w każdym czasie – wszystko zależy od Twoich indywidualnych celów, cech osobowościowych i profilu inwestycyjnego, horyzontu czasowego itp.

A więc, że owe słynne inwestycyjne mądrości może wcale jednak się nie wykluczają, lecz… dopełniają😉.


PS Wartościowe? Udostępnij – dzięki temu moja praca zyska większy sens. A jeśli uważasz, że to, co robię, naprawdę jest cenne, a autor zasługuje na wirtualną kawę, by nie zabrakło mu energii i zapału do dalszych działań, nie pogardzę podwójnym e-espresso;):

– lub symbolicznym bitcoinem;):

0x94861d260596f9cf0e7adc0b1ac8a5cfa9546b96 (sieć BSC/BEP20)

 


Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Maciej Dutko

Na co dzień prowadzę firmę edytorską Korekto.pl (korekta tekstów), w ramach projektu Audite.pl pomagam też e-sprzedawcom usunąć z ich ofert błędy psujące sprzedaż. Jeśli czas mi pozwala, dzielę się wiedzą podczas szkoleń i zajęć na najlepszych uczelniach biznesowych w Polsce (na zlecenie Allegro przeszkoliłem ponad 10 tys. sprzedawców i drugie tyle studentów).

Spłodziłem kilkanaście książek, w tym:
„Mucha w czekoladzie”,
„Targuj się! Zen negocjacji”,
„Efekt tygrysa”,
„Nieruchomościowe seppuku”
„Biblia e-biznesu” (to ponoć największy tego typu projekt na świecie).

Prowadzę szkolenia z niestandardowej obsługi klienta („Zen obsługi klienta”), z negocjacji („Zen negocjacji”) oraz ze skutecznych metod zwiększania e-sprzedaży („E-biznes do Kwadratu”) - uczestnicy tego ostatniego chwalą się nawet kilkusetprocentowymi wzrostami;).

Więcej: www.dutko.pl i www.wikipedia.pl.

Moje książki i szkolenia

Popraw się i sprzedawaj skuteczniej!

Audyt ofert Allegro i stron WWW:


Usługi edytorskie:

Korzystam i polecam

Hosting i domeny od lat mam w Domeny.tv – kocham ich za indywidualne podejście i pomoc zawsze, kiedy jej potrzebuję (podaj kod „evolu-evolu” i zdobądź 10% zniżki)


Jeśli dobre i praktyczne książki, to tylko w moim ukochanym Helionie!


Jako audiobookoholik a zarazem akcjonariusz Legimi korzystam z ogromu e- i audioksiążek w tym serwisie (sprawdź – 30 dni za darmo).


A jako że nie zawsze mam czas zadbać o zdrowe jedzenie, od lat pomaga mi wygodny i zdrowy katering z dostawą pod same drzwi, Nice To Fit You, który również polecam!


Rekomenduję tylko to, co sam lubię i z czego korzystam. Jeśli i Ty skorzystasz z moich rekomendacji, otrzymam drobną prowizję od firm, które polecam. A więc wygrywamy wszyscy i promujemy dobre i innowacyjne biznesy. Dzięki!

Mucha w czekoladzie, Maciej Dutko