Do naszej Kancelarii zgłosiło się już kilku pierwszych klientów, którzy otrzymali propozycje ugody ze strony Pana Jarosława Wagnera, prezesa łódzkiego Stowarzyszenia Ochrony Konsumentów Patronus. Niestety, jest wielce prawdopodobne, że w związku z ostatnią zmianą prawa (więcej tu) może to w konsekwencji oznaczać powtórkę z lat 2012-2013.

ensis

We wskazanym okresie Stowarzyszenie Ochrony Konsumentów Patronus zajmowało się masowym wyszukiwaniem zapisów niezgodnych z prawem, tak zwanych klauzul niedozwolonych w regulaminach sklepów internetowych. Po ich odnalezieniu przedstawiciel stowarzyszenia kontaktował się za pośrednictwem poczty e-mail z propozycją ugody, tj. zapłatą określonej sumy pieniężnej na rzecz Stowarzyszenia w zamian za rzekome cofnięcie pozwów, które Stowarzyszenie skierowało do warszawskiego Sądu Okręgowego XVII Wydział Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Rzekome, ponieważ zgodnie z prawem w sprawach o uznanie postanowienia wzorca umowy (czyli np. regulaminu) za niedozwolone nie jest możliwe cofnięcie pozwu. O tym, że ugody takie nie mają praktycznie mocy prawnej, a także nie powinno się ich zawierać pisaliśmy tu. Ci, którzy nie ulegli szantażom, zostali pozwani, natomiast Ci, którzy zapłacili, ponieśli koszty nie tylko ugody, ale i czasami późniejszych spraw skierowanych do sądu mimo zawartej ugody.

Konsekwencją powyższego był fakt, że warszawski SOKiK dosłownie zalała fala pozwów od różnego rodzaju stowarzyszeń „prokonsumenckich”, w tym przede wszystkim od Stowarzyszenia Ochrony Konsumnetów Patronus. W sprawach prowadzonych przez naszą kancelarię, większość naszych Klientów wygrała ze wspomnianym Stowarzyszeniem. Niestety, zmiana prawa, o której mowa powyżej, uniemożliwia skuteczne skorzystanie z głównej linii obrony. Jednocześnie otwiera ona drogę stowarzyszeniom do pozywania przedsiębiorców na tych samych zasadach, co wcześniej, jednakże ze znacznie większą szansą wygrania takich spraw. Przypomnijmy, że poprzednia batalia z przedsiębiorcami, o ile była w większości przegrana przez Stowarzyszenie Ochrony Konsumnetów Patronus, to nie spowodowała właściwie żadnych konsekwencji finansowych dla samego Stowarzyszenia (koszty sądowe były niemożliwe do ściągnięcia).

Biorąc pod uwagę obecną sytuację, przedsiębiorcy w tym głównie sklepy internetowe, jeszcze bardziej powinny zadbać o prewencję i poprawny regulamin, bez klauzul niedozwolonych. Natomiast w przypadku pozwu, koniecznie trzeba na niego odpowiedzieć, o czym pisaliśmy tu.

Konrad Cioczek

Partner Zarządzający

ENSIS Kancelarii Doradztwa Prawnego

Cioczek & Szajdziński S.C.

[źródło: www.ensiskancelaria.com]

PS. A może ktoś z Twoich bliskich lub znajomych prowadzi e-sklep? Udostępnij ten artykuł na Fb czy Twitterze, a pomożesz uchronić go przed nieprzyjemnościami ze strony łowców e-skalpów. Dziękuję!

2 komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Maciej Dutko

Na co dzień prowadzę firmę edytorską Korekto.pl (korekta tekstów), w ramach projektu Audite.pl pomagam też e-sprzedawcom usunąć z ich ofert błędy psujące sprzedaż. Jeśli czas mi pozwala, dzielę się wiedzą podczas szkoleń i zajęć na najlepszych uczelniach biznesowych w Polsce (na zlecenie Allegro przeszkoliłem ponad 10 tys. sprzedawców i drugie tyle studentów).

Spłodziłem kilkanaście książek, w tym:
„Mucha w czekoladzie”,
„Targuj się! Zen negocjacji”,
„Efekt tygrysa”,
„Nieruchomościowe seppuku”
„Biblia e-biznesu” (to ponoć największy tego typu projekt na świecie).

Prowadzę szkolenia z niestandardowej obsługi klienta („Zen obsługi klienta”), z negocjacji („Zen negocjacji”) oraz ze skutecznych metod zwiększania e-sprzedaży („E-biznes do Kwadratu”) - uczestnicy tego ostatniego chwalą się nawet kilkusetprocentowymi wzrostami;).

Więcej: www.dutko.pl i www.wikipedia.pl.

Moje książki i szkolenia

Popraw się i sprzedawaj skuteczniej!

Audyt ofert Allegro i stron WWW:


Usługi edytorskie:

Korzystam i polecam

Hosting i domeny od lat mam w Domeny.tv – kocham ich za indywidualne podejście i pomoc zawsze, kiedy jej potrzebuję (podaj kod „evolu-evolu” i zdobądź 10% zniżki)


Jeśli dobre i praktyczne książki, to tylko w moim ukochanym Helionie!


Jako audiobookoholik a zarazem akcjonariusz Legimi korzystam z ogromu e- i audioksiążek w tym serwisie (sprawdź – 30 dni za darmo).


A jako że nie zawsze mam czas zadbać o zdrowe jedzenie, od lat pomaga mi wygodny i zdrowy katering z dostawą pod same drzwi, Nice To Fit You, który również polecam!


Rekomenduję tylko to, co sam lubię i z czego korzystam. Jeśli i Ty skorzystasz z moich rekomendacji, otrzymam drobną prowizję od firm, które polecam. A więc wygrywamy wszyscy i promujemy dobre i innowacyjne biznesy. Dzięki!

Mucha w czekoladzie, Maciej Dutko