Dostępna jest już kolejna publikacja z naszej serii, „Prawo autorskie w e-biznesie – konkrety zamiast ściemniania”. Nagranie można nabyć na Allegro.

 • Sprzedajesz w Internecie?
 • Konkurencja kopiuje Twoje opisy i zdjęcia?
 • Nie wiesz, jak się chronić przed piratami?
 • Sam chcesz skopiować fragment cudzego utworu, ale nie wiesz, czy możesz?
 • Zastanawiasz się, czy w ofercie możesz używać logo innej firmy lub zdjęć katalogowych?
 • I czy wolno Ci wykorzystać twarz znanej osoby w swoim e-sklepie lub na aukcji?
 • Jakie są reguły fair-play w biznesowych zastosowaniach prawa autorskiego?
Wykład video
pt.
PRAWO AUTORSKIE W E-BIZNESIE
– konkrety zamiast ściemniania72 minuty nagrania w uniwersalnym formacie video .wmv

autor: dr Maciej Dutko
(szkoleniowiec i wykładowca, twórca serwisów WWW, redaktor internetowy,
autor książek „Domeny internetowe” oraz „E-biznes. Poradnik praktyka”,
autor szkoleń z zakresu prawa autorskiego)

Na szkoleniach, jakie prowadzę m.in. na zlecenie Allegro, często spotykam e-sprzedawców, którzy mają spore problemy z ochroną własności intelektualnej. Nie tylko padają ofiarą nieuczciwych konkurentów, którzy przywłaszczają sobie ich twórczość, ale też sami chcieliby korzystać z cudzych utworów, ale nie wiedzą, czy mogą, i jak to robić zgodnie z prawem.

W kwietniu 2010 we wrocławskim Hotelu Park Plaza wygłosiłem ponadgodzinny wykład na ten temat w ramach zorganizowanej przez Pawła Krzyworączkę konferencji e-biznesowej. W jego trakcie powstało nagranie, które dziś i Ty możesz obejrzeć.

Po szkoleniach Paweł Krzyworączka napisał:

„Maciek miał rewelacyjny wykład. Pierwsze 3 wykłady były bardziej spontaniczne. Maciek natomiast podszedł bardzo metodycznie i skrupulatnie do swojej prelekcji. Krok po kroku omówił podstawowe zagadnienia, takie jak: osobiste prawa autorskie, znaki towarowe, dozwolony użytek prywatny, umieszczanie cudzych tekstów na naszych stronach internetowych. Wykład Maćka Dutko został doskonale przyjęty. Oczywiście wywiązała się fajna dyskusja.” (cyt. za ebiznesy.pl)

Podobne szkolenia prowadzę niemal co miesiąc na zlecenie QXL Poland podczas Edukacyjnych Spotkań Allegro (zapraszam – spotkajmy się w realu podczas najbliższej edycji!). Za każdym razem temat ten wzbudza wśród sprzedających ogromne zainteresowanie. Po 90 minutach zajęć deszcz pytań przenosi się do kuluarów, a trwające nawet do 2 godzin dyskusje dowodzą, jak ważny jest to temat dla e-sprzedawców.

Zagadnieniom prawa autorskiego w e-biznesie poświęciłem też cały rozdział w książce „E-biznes. Poradnik praktyka” (Helion 2010) – dostępna na innej naszej aukcji. Polecam!

Dziś wiedza o najważniejszych kwestiach prawa autorskiego w e-biznesie dostępna jest również dla Ciebie!

Z nagrania dowiesz się m.in.:

 • czym jest prawo autorskie majątkowe, i dlaczego warto odróżniać go od prawa autorskiego osobistego?
 • jakie warunki musi spełnić utwór, aby podlegał ochronie prawnej i dlaczego wiele utworów wcale tych warunków nie spełnia?
 • czym jest dozwolony użytek i jak dzięki niemu zupełnie legalnie można kopiować całe utwory (płyty CD i DVD, książki, zdjęcia)?
 • jakie warunki należy spełnić, aby móc w swoich ofertach stosować cudze logo?
 • czy można bez pytania o zgodę skopiować np. zdjęcie katalogowe produktu ze strony WWW producenta?
 • dlaczego wizerunek osoby znanej jest słabiej chroniony niż wizerunek zwykłego „Kowalskiego” i co z tego wynika dla e-biznesu?
 • jak chronić swój znak firmowy i jak sprawdzić, czy cudze znaki firmowe są chronione?
 • skąd brać darmowe i legalne zdjęcia do swoich ofert?
 • kiedy wolno cytować cudze utwory lub wypowiedzi i jakie warunki należy przy tym spełnić?

Studenci Wyższej Szkoły Handlowej we Wrocławiu, gdzie prowadziłem wykłady pt. „Ochrona własności intelektualnej”, aby dowiedzieć się tego wszystkiego, musieli uczestniczyć w 30 godzinach zajęć! Ty poznasz najważniejsze kwestie praktyczne w niewiele ponad godzinę!
Opis:

 • tytuł: Prawo autorskie w e-biznesie – konkrety zamiast ściemniania
 • autor: dr Maciej Dutko
 • format: plik video (wmv) – ok. 72 minut
 • cena: 27 zł (+koszt płyty i przesyłki 5,90 zł, priorytet: +2 zł; przesyłka elektroniczna: 0 zł)

2 komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Maciej Dutko

Na co dzień prowadzę firmę edytorską Korekto.pl (korekta tekstów), w ramach projektu Audite.pl pomagam też e-sprzedawcom usunąć z ich ofert błędy psujące sprzedaż. Jeśli czas mi pozwala, dzielę się wiedzą podczas szkoleń i zajęć na najlepszych uczelniach biznesowych w Polsce (na zlecenie Allegro przeszkoliłem ponad 10 tys. sprzedawców i drugie tyle studentów).

Spłodziłem kilkanaście książek, w tym:
„Mucha w czekoladzie”,
„Targuj się! Zen negocjacji”,
„Efekt tygrysa”,
„Nieruchomościowe seppuku”
„Biblia e-biznesu” (to ponoć największy tego typu projekt na świecie).

Prowadzę szkolenia z niestandardowej obsługi klienta („Zen obsługi klienta”), z negocjacji („Zen negocjacji”) oraz ze skutecznych metod zwiększania e-sprzedaży („E-biznes do Kwadratu”) - uczestnicy tego ostatniego chwalą się nawet kilkusetprocentowymi wzrostami;).

Więcej: www.dutko.pl i www.wikipedia.pl.

Moje książki i szkolenia

Popraw się i sprzedawaj skuteczniej!

Audyt ofert Allegro i stron WWW:


Usługi edytorskie:

Korzystam i polecam

Hosting i domeny od lat mam w Domeny.tv – kocham ich za indywidualne podejście i pomoc zawsze, kiedy jej potrzebuję (podaj kod „evolu-evolu” i zdobądź 10% zniżki)


Jeśli dobre i praktyczne książki, to tylko w moim ukochanym Helionie!


Jako audiobookoholik a zarazem akcjonariusz Legimi korzystam z ogromu e- i audioksiążek w tym serwisie (sprawdź – 30 dni za darmo).


A jako że nie zawsze mam czas zadbać o zdrowe jedzenie, od lat pomaga mi wygodny i zdrowy katering z dostawą pod same drzwi, Nice To Fit You, który również polecam!


Rekomenduję tylko to, co sam lubię i z czego korzystam. Jeśli i Ty skorzystasz z moich rekomendacji, otrzymam drobną prowizję od firm, które polecam. A więc wygrywamy wszyscy i promujemy dobre i innowacyjne biznesy. Dzięki!

Mucha w czekoladzie, Maciej Dutko