W przypadku e-biznesu spółka limited w Wielkiej Brytanii może okazać się trafnym wyborem dla wielu z Państwa. Tym bardziej, że nie trzeba uciekać do Anglii, aby spółka LTD została otworzona (mówiąc językiem prawniczym – inkorporowana).

 

london-ltdconsulting

LTD to brytyjska forma spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której zasady funkcjonowania reguluje brytyjska ustawa Companies Act 2006, a relacje między jej członkami (Members) kształtuje umowa spółki (Article of Association). Jej założenie to tylko 2 dni, ale zamknięcie to już kilka dobrych miesięcy. Dlatego w tym artykule postaram się przedstawić spółkę LTD w sposób obiektywny, pomijając dywagacje o polityce, sytuacji w kraju, a także odsunę na bok krytykę organu rentowego w Polsce.

 

Główne zalety spółki limited w Wielkiej Brytanii:

  • spółka LTD ma oddzielną osobowość prawną, a więc może zaciągać zobowiązania i zawierać umowy w swoim imieniu, jest niezależna od udziałowców (tych co zakładają spółkę) oraz dyrektorów (tych co nią zarządzają),
  • ograniczona odpowiedzialność udziałowców do wysokości udziałów oraz dyrektorów za zobowiązania spółki pod warunkiem, że dyrektorzy nie prowadzą oszukańczego handlu (fraudulent trading) – w tym wypadku odpowiedzialność dyrektora ulega rozszerzeniu do całkowitej odpowiedzialności osobistej,
  • inkorporacja może nastąpić elektronicznie z wzorcową umową spółki (Article of Association) – podobnie jak tryb S24 w spółce z o.o.,
  • komunikacja z urzędami (Companies House – odpowiednik KRS, oraz HMRC – odpowiednik Urzędu Skarbowego) może odbywać się elektronicznie, wszelkie wnioski czy też sprawozdania finansowe składane są do Companies House w sposób elektroniczny,
  • rok podatkowy spółki trwa 12 m-cy, każda spółka ma swój rok podatkowy. Jeżeli założysz spółkę 12 grudnia 2014, jej rok podatkowy skończy się pod koniec grudnia 2015 roku),
  • brak zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych (Corporation Tax – który wynosi 20% od osiągniętego zysku przez spółkę – już po odliczeniu wszelkich kosztów, takich jak wynagrodzenie dyrektorskie, faktury kosztowe, koszty prowizji bankowych, kosztów bezpośrednich i pośrednich,
  • liberalne podejście organów skarbowych (HMRC) do strony oraz przyjazny system prawny natury common law (źródłem prawa są poszczególne precedensy, dzięki czemu prawo jest transparentne w przeciwieństwie do setek polskich ustaw i rozporządzeń),
  • kwota wolna od podatku dochodowego (Income Tax) to £10600 na rok dla każdego dyrektora spółki LTD,
  • kwota uprawniająca do korzystania ze zwolnienia podmiotowego z VAT to £82000,
  • spółka LTD może być jednoosobowa, tzn. udziałowcem może być również dyrektor i w przeciwieństwie do polskiej spółki nie musisz powoływać pełnomocnika w trybie notarialnym do wielu czynności,
  • na zapłatę Corporation Tax masz 21 miesięcy od dnia założenia spółki.

zaletyltd-ltdconsulting

 

Zatem posiadając spółkę LTD oszczędzasz bardzo dużo czasu, ponieważ nie masz obowiązku chodzenia od urzędu do urzędu, brytyjskie organy administracyjne doskonale rozumieją czym jest e-administracja, a ich system informatyczny jest adresowany do podatnika jako osoby, a nie robota (czytaj CEIDG).

 

A co jeśli jestem polskim rezydentem podatkowym?

Na rezydencję podatkową składa się nie tylko kryterium ilościowe dni przebywania na terytorium jednego Państwa (183 dni w roku podatkowym), lecz także centrum interesów osobistych. Co to oznacza? Oznacza to tyle, że polskie organy skarbowe na rezydencję podatkową patrzą w sposób holistyczny.

Przykładowo żona z dziećmi jest w Polsce, a mąż od 2 lat pracuje za granicą, przebywając tam większość roku podatkowego. Zgodnie z interpretacjami MF oraz orzeczeniami sądów administracyjnych, rezydencja „męża” będzie polska. Zatem wychodzimy z założenia, że jesteś rezydentem polskim, a spółka – brytyjskim.

Co prawda nie skorzystasz z kwoty wolnej od dywidend , ponieważ przysługuje ona  tylko brytyjskim rezydentom, ale skorzystasz z innych opcji transferu kapitału ze spółki LTD do Polski, np. za pomocą:

  • sprzedaży praw majątkowych spółce (umowa o dzieło z przeniesieniem praw majątkowych),
  • udzieleniu spółce licencji (należności licencyjne),
  • pożyczek, odsetek i innych możliwości.

 

Uchwała, zgromadzenia zarządu – czy ja to ogarnę?

Dla wielu czytelników, a zwłaszcza tych, którzy prowadzą teraz jednoosobową  działalność gospodarczą, abstrakcyjne wydaje się podejmowanie uchwał,  organizowanie posiedzeń zarządu przy spółce, w której dyrektorem i udziałowcem jest jedna i ta sama osoba.

Jest to niezwykle ważne, ponieważ nie należy zapominać, że spółka to osoba prawna, która jest niezależna od jej członków (Members), czyli dyrektorów i udziałowców. Pieniądze wpływające na konto spółki, nalezą do spółki – nie do dyrektora. Więcej o zarządzaniu spółką tutaj.

 

Jak wybrać biuro rachunkowe?

W przypadku księgowości brytyjskiej występuje bariera językowa. Polacy życzyliby sobie obsługi w języku polskim i nikogo to nie widzi. Niestety firm specjalizujących się w obsłudze księgowej (polskich firm) nie ma zbyt wiele, a co za tym idzie często klienci płacą wysoki abonament, a firma księgowa nie oferuje zbyt wysokiej jakości usług. Przy wyborze firmy księgowej należy zapytać przedstawicieli o poniższe kwestie:

  1. Czy biuro posiada polisę OC, a jeśli tak – na jaką kwotę?
  2. Czy biuro posiada rejestrację w rejestrze danych osobowych ICO (odpowiednik GIODO)?
  3. Czy biuro posiada rejestrację w ramach ustawy Money Laudering Regulation?
  4. Jakie kwalifikacje posiada główna księgowa?
  5. Czy będę otrzymywał raporty z księgowości i jak często?
  6. Jak wygląda obsługa klienta – czy mogę liczyć na doradztwo prawne i podatkowe, a jeśli tak, to w jakim zakresie?
  7. Czy biuro może mnie reprezentować przed HMRC i Companies House?

 

Nie dla każdego LTD…

Przed założeniem firmy w Anglii zalecamy zasięgnięcie opinii w ramach konsultacji księgowej lub też wykonania audytu prawno-podatkowego na zewnątrz. Jest wiele stanów faktycznych, gdzie spółka LTD nie ma racji bytu, np. w przypadku konfliktu podatku VAT przy działalności prowadzonej w formie sklepu internetowego (wysyłka z Polski = VAT 23%, to znaczy, że VAT naliczany jest w miejscu wysyłki towarów – spółka LTD musi zarejestrować się na VAT-R do Urzędu Skarbowego w Polsce) czy też pułapka związana z najnowszym systemem VAT-MOSS (w przypadku usług elektronicznych – zwolnienie z VAT-u w UK może być nieodpowiednie, jeśli stroną transakcji jest podatnik z obrotu nieprofesjonalnego – B2C – mówiąc prościej konsument).

 

Autorem artykułu jest Paweł Krok, przedstawiciel firmy

logo-ltdconsulting

[Artykuł sponsorowany]

2 komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  • Właśnie rozgryzam temat spółki Ltd na potrzeby handlu internetowego. Mogę prosić o rozwinięcie tematu?

  • A czy nie lepsze jest posiadanie spółki offshore , albo 2 spółek offshore i podłączenie ich pod brytyjskie LLP? Wtedy VAT jest poza Unią i spółka ma tzw. pudło – strukturę a podatki płaci poza UE, czyli nie płaci?:)

Maciej Dutko

Na co dzień prowadzę firmę edytorską Korekto.pl (korekta tekstów), w ramach projektu Audite.pl pomagam też e-sprzedawcom usunąć z ich ofert błędy psujące sprzedaż. Jeśli czas mi pozwala, dzielę się wiedzą podczas szkoleń i zajęć na najlepszych uczelniach biznesowych w Polsce (na zlecenie Allegro przeszkoliłem ponad 10 tys. sprzedawców i drugie tyle studentów).

Spłodziłem kilkanaście książek, w tym:
„Mucha w czekoladzie”,
„Targuj się! Zen negocjacji”,
„Efekt tygrysa”,
„Nieruchomościowe seppuku”
„Biblia e-biznesu” (to ponoć największy tego typu projekt na świecie).

Prowadzę szkolenia z niestandardowej obsługi klienta („Zen obsługi klienta”), z negocjacji („Zen negocjacji”) oraz ze skutecznych metod zwiększania e-sprzedaży („E-biznes do Kwadratu”) - uczestnicy tego ostatniego chwalą się nawet kilkusetprocentowymi wzrostami;).

Więcej: www.dutko.pl i www.wikipedia.pl.

Moje książki i szkolenia

Popraw się i sprzedawaj skuteczniej!

Audyt ofert Allegro i stron WWW:


Usługi edytorskie:

Korzystam i polecam

Hosting i domeny od lat mam w Domeny.tv – kocham ich za indywidualne podejście i pomoc zawsze, kiedy jej potrzebuję (podaj kod „evolu-evolu” i zdobądź 10% zniżki)


Sporo podróżuję (jakieś 80 odwiedzonych krajów, +150 lotnisk i +500 lotów). Korzystne bilety oraz wygodne połączenia wyszukuję głównie na Kiwi.com (polecam zwłaszcza przy podróżach wieloetapowych – załóż konto z ww. linku i odbierz 50 zł).


Najlepszy internet w Polsce? Orange Flex w formie aplikacji, który służy mi jako net mobilny, stacjonarny i zagraniczny! Pobierz, załóż konto i przed wyborem formy płatności wpisz kod MACIEJ9K94, a dostaniesz 3 m-ce po 1 zł + 30 zł do wykorzystania.


Jeśli dobre i praktyczne książki, to tylko w moim ukochanym Helionie!


Jako audiobookoholik a zarazem jeden z pierwszych akcjonariuszy Legimi korzystam z ogromu e- i audioksiążek w tym serwisie (sprawdź – 30 dni za darmo).


A jako że nie zawsze mam czas zadbać o zdrowe jedzenie, od lat pomaga mi wygodny i zdrowy katering z dostawą pod same drzwi, Nice To Fit You, który również polecam!


Rekomenduję tylko to, co sam lubię i z czego korzystam. Jeśli i Ty skorzystasz z moich rekomendacji, otrzymam drobną prowizję od firm, które polecam. A więc wygrywamy wszyscy i promujemy dobre i innowacyjne biznesy. Dzięki!

Uwaga: promocje się zmieniają, a ja nie za wszystkim nadążam. Nie gniewaj się więc, jeśli okaże się, że któraś z nich już się zakończyła, lecz daj mi znać, a uaktualnię opis.

Mucha w czekoladzie, Maciej Dutko