Rządy wielu krajów wspierają małe i średnie firmy, by ratować gospodarkę. Polski rząd również… na chwilę przestaje kopać przedsiębiorców.

Jak wygląda pomoc przedsiębiorcom, by ratować gospodarkę?

  • Węgry: zawieszenie rat kredytów; branże: hotelarska, rozrywkowa, sportowa, kulturalna i transport pasażerski – całkowite zwolnienie ze składek (pozostałe branże: zwolnione ze składki emerytalnej, a zdrowotna – ograniczona do minimum).
  • Francja: firmy zwolnione z czynszów, opłat za prąd i gaz; rząd zapewnia wypłatę wynagrodzeń dla pracowników firmy.
  • Hiszpania: pakiet osłonowy dla pracowników, aby tylko podtrzymać normalne funkcjonowanie firm.
  • Wielka Brytania: ulgi chorobowe dla MŚP; 12-miesięczny urlop dla przedsiębiorców; dofinansowanie £10.000 dla małych firm (ale £25.000 dla firm z branż najbardziej zagrożonych); pożyczki do £5 mln.

Tymczasem Polska: wybitny ekonomista Matołusz M. w ramach pięknie nazwanego programu „Tarcza antykryzysowa” (choć lepszą nazwą byłoby „Koło ratunkowe z ołowiu”) ODRACZA płatność niektórych danin. Dzięki temu firmy rozważają, czy nie lepiej od razu ogłosić bankructwo, niż czekać do czasu, kiedy epidemia ustanie i trzeba będzie zapłacić skumulowane zaległe świadczenia za okres, kiedy firma nie działała.

Aha, i najważniejsze: polski rząd na czas pandemii wstrzymuje kontrole ZUS. Czyli szlachetnie przestaje kopać przedsiębiorców po brzuchu (jak w tej anegdocie o bandzie łobuzów, którzy uratowali życie staruszce… przestając ją katować).

No ale z czego finansować walkę z kryzysem, kiedy przez kilka lat bez opamiętania okradało się ludzi, by zrabowane miliardy rozpieprzać na populizm, kupowanie głosów oraz dofinansowywanie najbardziej ogłupiających i odmóżdżających instytucji, jak Kościół czy TVP…
 

  → Przeczytaj też: „Co się stało z naszą kasą…? Podła zmiana, czyli o dwóch takich co ukradli Słońce

Maciej Dutko

1 komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  • szczera racja… najlepiej pracować na czarno odkładać do własnej kieszenie i nic nie dawać dla ludzików z wiejskiej…

Maciej Dutko

Na co dzień prowadzę firmę edytorską Korekto.pl (korekta tekstów), w ramach projektu Audite.pl pomagam też e-sprzedawcom usunąć z ich ofert błędy psujące sprzedaż. Jeśli czas mi pozwala, dzielę się wiedzą podczas szkoleń i zajęć na najlepszych uczelniach biznesowych w Polsce (na zlecenie Allegro przeszkoliłem ponad 10 tys. sprzedawców i drugie tyle studentów).

Spłodziłem kilkanaście książek, w tym:
„Mucha w czekoladzie”,
„Targuj się! Zen negocjacji”,
„Efekt tygrysa”,
„Nieruchomościowe seppuku”
„Biblia e-biznesu” (to ponoć największy tego typu projekt na świecie).

Prowadzę szkolenia z niestandardowej obsługi klienta („Zen obsługi klienta”), z negocjacji („Zen negocjacji”) oraz ze skutecznych metod zwiększania e-sprzedaży („E-biznes do Kwadratu”) - uczestnicy tego ostatniego chwalą się nawet kilkusetprocentowymi wzrostami;).

Więcej: www.dutko.pl i www.wikipedia.pl.

Moje książki i szkolenia

Popraw się i sprzedawaj skuteczniej!

Audyt ofert Allegro i stron WWW:


Usługi edytorskie:

Korzystam i polecam

Hosting i domeny od lat mam w Domeny.tv – kocham ich za indywidualne podejście i pomoc zawsze, kiedy jej potrzebuję (podaj kod „evolu-evolu” i zdobądź 10% zniżki)


Jeśli dobre i praktyczne książki, to tylko w moim ukochanym Helionie!


Jako audiobookoholik a zarazem akcjonariusz Legimi korzystam z ogromu e- i audioksiążek w tym serwisie (sprawdź – 30 dni za darmo).


A jako że nie zawsze mam czas zadbać o zdrowe jedzenie, od lat pomaga mi wygodny i zdrowy katering z dostawą pod same drzwi, Nice To Fit You, który również polecam!


Rekomenduję tylko to, co sam lubię i z czego korzystam. Jeśli i Ty skorzystasz z moich rekomendacji, otrzymam drobną prowizję od firm, które polecam. A więc wygrywamy wszyscy i promujemy dobre i innowacyjne biznesy. Dzięki!

Mucha w czekoladzie, Maciej Dutko