„W związku z brakiem wpłaty za rok 2017, mimo wcześniejszego wezwania pocztowego, informujemy, że dane Państwa firmy zostaną usunięte z naszej bazy danych w przypadku braku uregulowania zaległości w terminie 7 dni roboczych” – uważaj na maile, które rozpoczynają się tymi słowami!

Nie bądź osioł – nie daj się nabrać! (fot. Pixabay.com)

Z internetowymi naciągaczami walczę już od kilku lat. Jeszcze w 2012 pisałem o Krajowym Rejestrze Pracowników, przestrzegając przed „wymaganą opłatą fakultatywną” za uzyskanie wpisu.

Dziś cwaniackie pasożyty powracają jeszcze bardziej bezczelnie: rzekomy Andrzej Pluta (Ministerstwo Rozwoju) w mailu wzywa do uregulowania 325 zł opłaty za utrzymanie wpisu firmy w CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). Zagrożenie jest tym większe, że o ile wcześniejsze rejestry były najzwyklej wydumanymi jednostkami, o tyle teraz przestępcy bezpardonowo powołują się na faktycznie istniejącą i obowiązkową ewidencję, posługują się też domeną rządową .gov.pl, co dodatkowo ich uwiarygadnia:

Przypomnę: Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej to prowadzona przez Ministerstwo Rozwoju (a wcześniej – przez Ministerstwo Gospodarki) baza przedsiębiorców będących osobami fizycznymi. Dodanie przedsiębiorcy do tej bazy, dokonywanie zmian we wpisie oraz wyszukiwanie informacji jest całkowicie bezpłatne, a żądanie opłat za takie czynności ma na celu doprowadzenie do niekoszystnego rozporządzenia mieniem i jest próbą wyłudzenia (art. 286 kodeksu karnego).

Przedsiębiorco, widząc tego rodzaju żądania nie ulegaj presji i nie wpłacaj pieniędzy. W razie wątpliwości odczekaj rzeczone 7 dni, a przekonasz się, że informacja o Twojej firmie nie zniknie z CEIDG.

Proszę też, abyś nie pozostawał obojętny – jeśli udało mi się przestrzec Cię przed tą pułapką, w zamian udostępnij tylko ten artykuł na swoim Facebooku albo opisz problem na swojej stronie.

 

PS Pomóż mi, proszę, walczyć z internetowymi oszustami: udostępnij ten artykuł na swoim Facebooku, Twiterze i wszędzie, gdzie tylko się da – tylko wspólnymi siłamy możemy wytępić e-pasożyty i uchronić naszych Bliskich i Przyjaciół przed złodziejami.

Dziękuję.

2 komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Maciej Dutko

Na co dzień prowadzę firmę edytorską Korekto.pl (korekta tekstów), w ramach projektu Audite.pl pomagam też e-sprzedawcom usunąć z ich ofert błędy psujące sprzedaż. Jeśli czas mi pozwala, dzielę się wiedzą podczas szkoleń i zajęć na najlepszych uczelniach biznesowych w Polsce (na zlecenie Allegro przeszkoliłem ponad 10 tys. sprzedawców i drugie tyle studentów).

Spłodziłem kilkanaście książek, w tym:
„Mucha w czekoladzie”,
„Targuj się! Zen negocjacji”,
„Efekt tygrysa”,
„Nieruchomościowe seppuku”
„Biblia e-biznesu” (to ponoć największy tego typu projekt na świecie).

Prowadzę szkolenia z niestandardowej obsługi klienta („Zen obsługi klienta”), z negocjacji („Zen negocjacji”) oraz ze skutecznych metod zwiększania e-sprzedaży („E-biznes do Kwadratu”) - uczestnicy tego ostatniego chwalą się nawet kilkusetprocentowymi wzrostami;).

Więcej: www.dutko.pl i www.wikipedia.pl.

Moje książki i szkolenia

Popraw się i sprzedawaj skuteczniej!

Audyt ofert Allegro i stron WWW:


Usługi edytorskie:

Korzystam i polecam

Hosting i domeny od lat mam w Domeny.tv – kocham ich za indywidualne podejście i pomoc zawsze, kiedy jej potrzebuję (podaj kod „evolu-evolu” i zdobądź 10% zniżki)


Jeśli dobre i praktyczne książki, to tylko w moim ukochanym Helionie!


Jako audiobookoholik a zarazem akcjonariusz Legimi korzystam z ogromu e- i audioksiążek w tym serwisie (sprawdź – 30 dni za darmo).


A jako że nie zawsze mam czas zadbać o zdrowe jedzenie, od lat pomaga mi wygodny i zdrowy katering z dostawą pod same drzwi, Nice To Fit You, który również polecam!


Rekomenduję tylko to, co sam lubię i z czego korzystam. Jeśli i Ty skorzystasz z moich rekomendacji, otrzymam drobną prowizję od firm, które polecam. A więc wygrywamy wszyscy i promujemy dobre i innowacyjne biznesy. Dzięki!

Mucha w czekoladzie, Maciej Dutko