Rok 2021 to powrót cenzury. Facebook i YouTube wściekle blokują treści niezgodne z ich „standardami społeczności”, a więc podważające tzw. pandemię Covid-19. Jeśli zakwestionujesz istnienie śmiercionośnego wirusa lub zasugerujesz spisek koncernów farmaceutycznych i sianie paniki przez media w celu zarabiania na reklamach, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twój materiał zostanie usunięty…


To dziś. Ale w zależności od aktualnych interesów serwisów społecznościowych i tego, kto w danej chwili je „dofinansowuje”, przedmiotem cenzury może być cokolwiek innego: a to kryptowaluty, które nie podobają się bankom centralnym, a to politycy konkurencyjni wobec obecnych ulubieńców, których ten czy inny serwis postanowił wypromować. Jutro równie dobrze może okazać się, że „FejsBóg” i „Twoja Tuba” zaczną ograniczać wypowiedzi na temat pogody, mody czy motoryzacji – jeśli tylko znajdzie się odpowiednio mocna siła, która pociągnie za ten czy inny sznurek…

Pobierz e-booka (za symboliczne 1 zł)

Aby lepiej zrozumieć, że to, co dzieje się dziś w soc-mediach, ale też w mediach głównych (nie bez powodu nazywanych „mediami głównego ścieku”) nie jest niczym nowym, postanowiłem odkurzyć i oddać w Twoje ręce króciutki tekst, który popełniłem jeszcze podczas studiów edytorskich. Temat cenzury w kontekście społecznym fascynował mnie od dawna, zbadałem więc jego pojawianie się zwłaszcza w ważnych momentach historycznych – okazało się, że o ile technologia się zmienia, o tyle intencje i cele polityków, mediów i przywódców religijnych są ponadczasowe…

 

Z tego krótkiego e-booka dowiesz się:

  • czemu i komu służy proces cenzurowania przekazu,
  • skąd wzięła się ta „instytucja”,
  • jak Kościół katolicki i Święta Inkwizycja wyniosły cenzurę na wyżyny jako narzędzie walki ze swoimi krytykami,
  • jak wynalazek druku rozjuszył papieży i królów,
  • dlaczego odważni ludzie na miarę Marcina Lutra od zawsze irytowali możnych tego świata,
  • kiedy powstały indeksy ksiąg zakazanych i dlaczego przetrwały aż do… drugiej połowy XX wieku,
  • jak cenzura rozwijała się w innych krajach Europy a także na terenach polskich pod zaborami,
  • co nowego w procesie cenzurowania rzeczywistości wymyśliły systemy totalitarne: ZSRR i III Rzesza,
  • z jakim rozmachem cenzorzy działali w PRL,
  • kim jest Tomasz Strzyżewski i czym wsławił się w walce z cenzurą.

 

Publikacja ta powstała blisko 20 lat temu, a więc na chwilę przed narodzinami Facebooka i YouTuba. Kiedy nad nią pracowałem, nie sądziłem, że doczekam czasów, gdy zjawisko cenzury powróci na tak olbrzymią skalę. A co gorsza, że spora część społeczeństwa albo nie będzie świadoma tego zjawiska, albo będzie mu przyklaskiwała, jako mechanizmowi obrony przed „teoriami spiskowymi”, „płaskoziemcami” i „foliarzami”. Czyli przed ludźmi ośmielającymi się – jak kiedyś Luter – mieć inne zdanie i występować publicznie przeciwko oficjalnej wersji rzeczywistości i propagandzie, mającej niezwykle konkretne cele: ekonomiczne, społeczne i polityczne…

Dobrej lektury i mądrych wniosków!

PS Publikację „Cenzura w okresach rewolucyjnych” przekazuję Ci za symboliczną złotówkę. Mam nadzieję, że dzięki tej lekturze lepiej zrozumiesz, jak zjawisko cenzurowania treści funkcjonowało w przeszłości. Ale przede wszystkim, że dostrzeżesz analogie do czasów dzisiejszych, kiedy telewizje i gazety całego świata kapitalnie kadrują rzeczywistość (o czym pisałem w pierwszym z serii artykułów nt. fałszywej pandemii) a serwisy społecznościowe po mistrzowsku czuwają, aby niewygodne dla nich tematy nie rozprzestrzeniły się zbytnio…

Jeśli zechcesz, możesz dowolnie i bezpłatnie rozpowszechniać tego e-booka (proszę tylko o niezmienianie treści i formy).

 

PS A jeżeli uznasz, że zasługuję na kawę, aby nie zabrakło mi energii i zapału do dalszej walki, nie pogardzę podwójnym espresso:

– lub symbolicznym bitcoinem;):

0x94861d260596f9cf0e7adc0b1ac8a5cfa9546b96
(sieć BSC/BEP20)

 

Polecam też inne moje (i nie tylko moje) publikacje:

4 komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Maciej Dutko

Na co dzień prowadzę firmę edytorską Korekto.pl (korekta tekstów), w ramach projektu Audite.pl pomagam też e-sprzedawcom usunąć z ich ofert błędy psujące sprzedaż. Jeśli czas mi pozwala, dzielę się wiedzą podczas szkoleń i zajęć na najlepszych uczelniach biznesowych w Polsce (na zlecenie Allegro przeszkoliłem ponad 10 tys. sprzedawców i drugie tyle studentów).

Spłodziłem kilkanaście książek, w tym:
„Mucha w czekoladzie”,
„Targuj się! Zen negocjacji”,
„Efekt tygrysa”,
„Nieruchomościowe seppuku”
„Biblia e-biznesu” (to ponoć największy tego typu projekt na świecie).

Prowadzę szkolenia z niestandardowej obsługi klienta („Zen obsługi klienta”), z negocjacji („Zen negocjacji”) oraz ze skutecznych metod zwiększania e-sprzedaży („E-biznes do Kwadratu”) - uczestnicy tego ostatniego chwalą się nawet kilkusetprocentowymi wzrostami;).

Więcej: www.dutko.pl i www.wikipedia.pl.

Moje książki i szkolenia

Popraw się i sprzedawaj skuteczniej!

Audyt ofert Allegro i stron WWW:


Usługi edytorskie:

Korzystam i polecam

Hosting i domeny od lat mam w Domeny.tv – kocham ich za indywidualne podejście i pomoc zawsze, kiedy jej potrzebuję (podaj kod „evolu-evolu” i zdobądź 10% zniżki)


Jeśli dobre i praktyczne książki, to tylko w moim ukochanym Helionie!


Jako audiobookoholik a zarazem akcjonariusz Legimi korzystam z ogromu e- i audioksiążek w tym serwisie (sprawdź – 30 dni za darmo).


A jako że nie zawsze mam czas zadbać o zdrowe jedzenie, od lat pomaga mi wygodny i zdrowy katering z dostawą pod same drzwi, Nice To Fit You, który również polecam!


Rekomenduję tylko to, co sam lubię i z czego korzystam. Jeśli i Ty skorzystasz z moich rekomendacji, otrzymam drobną prowizję od firm, które polecam. A więc wygrywamy wszyscy i promujemy dobre i innowacyjne biznesy. Dzięki!

Mucha w czekoladzie, Maciej Dutko