Rok 2021 to powrót cenzury. Facebook i YouTube wściekle blokują treści niezgodne z ich „standardami społeczności”, a więc podważające tzw. pandemię Covid-19. Jeśli zakwestionujesz istnienie śmiercionośnego wirusa lub zasugerujesz spisek koncernów farmaceutycznych i sianie paniki przez media w celu zarabiania na reklamach, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twój materiał zostanie usunięty…
To dziś. Ale w zależności od aktualnych interesów serwisów społecznościowych i tego, kto w danej chwili je „dofinansowuje”, przedmiotem cenzury może być cokolwiek innego: a to kryptowaluty, które nie podobają się bankom centralnym, a to politycy konkurencyjni wobec obecnych ulubieńców, których ten czy inny serwis postanowił wypromować. Jutro równie dobrze może okazać się, że „FejsBóg” i „Twoja Tuba” zaczną ograniczać wypowiedzi na temat pogody, mody czy motoryzacji – jeśli tylko znajdzie się odpowiednio mocna siła, która pociągnie za ten czy inny sznurek…
Pobierz e-booka (za symboliczne 1 zł)
Aby lepiej zrozumieć, że to, co dzieje się dziś w soc-mediach, ale też w mediach głównych (nie bez powodu nazywanych „mediami głównego ścieku”) nie jest niczym nowym, postanowiłem odkurzyć i oddać w Twoje ręce króciutki tekst, który popełniłem jeszcze podczas studiów edytorskich. Temat cenzury w kontekście społecznym fascynował mnie od dawna, zbadałem więc jego pojawianie się zwłaszcza w ważnych momentach historycznych – okazało się, że o ile technologia się zmienia, o tyle intencje i cele polityków, mediów i przywódców religijnych są ponadczasowe…
Z tego krótkiego e-booka dowiesz się:
- czemu i komu służy proces cenzurowania przekazu,
- skąd wzięła się ta „instytucja”,
- jak Kościół katolicki i Święta Inkwizycja wyniosły cenzurę na wyżyny jako narzędzie walki ze swoimi krytykami,
- jak wynalazek druku rozjuszył papieży i królów,
- dlaczego odważni ludzie na miarę Marcina Lutra od zawsze irytowali możnych tego świata,
- kiedy powstały indeksy ksiąg zakazanych i dlaczego przetrwały aż do… drugiej połowy XX wieku,
- jak cenzura rozwijała się w innych krajach Europy a także na terenach polskich pod zaborami,
- co nowego w procesie cenzurowania rzeczywistości wymyśliły systemy totalitarne: ZSRR i III Rzesza,
- z jakim rozmachem cenzorzy działali w PRL,
- kim jest Tomasz Strzyżewski i czym wsławił się w walce z cenzurą.
Publikacja ta powstała blisko 20 lat temu, a więc na chwilę przed narodzinami Facebooka i YouTuba. Kiedy nad nią pracowałem, nie sądziłem, że doczekam czasów, gdy zjawisko cenzury powróci na tak olbrzymią skalę. A co gorsza, że spora część społeczeństwa albo nie będzie świadoma tego zjawiska, albo będzie mu przyklaskiwała, jako mechanizmowi obrony przed „teoriami spiskowymi”, „płaskoziemcami” i „foliarzami”. Czyli przed ludźmi ośmielającymi się – jak kiedyś Luter – mieć inne zdanie i występować publicznie przeciwko oficjalnej wersji rzeczywistości i propagandzie, mającej niezwykle konkretne cele: ekonomiczne, społeczne i polityczne…
Dobrej lektury i mądrych wniosków!
PS Publikację „Cenzura w okresach rewolucyjnych” przekazuję Ci za symboliczną złotówkę. Mam nadzieję, że dzięki tej lekturze lepiej zrozumiesz, jak zjawisko cenzurowania treści funkcjonowało w przeszłości. Ale przede wszystkim, że dostrzeżesz analogie do czasów dzisiejszych, kiedy telewizje i gazety całego świata kapitalnie kadrują rzeczywistość (o czym pisałem w pierwszym z serii artykułów nt. fałszywej pandemii) a serwisy społecznościowe po mistrzowsku czuwają, aby niewygodne dla nich tematy nie rozprzestrzeniły się zbytnio…
Jeśli zechcesz, możesz dowolnie i bezpłatnie rozpowszechniać tego e-booka (proszę tylko o niezmienianie treści i formy).
PS A jeżeli uznasz, że zasługuję na kawę, aby nie zabrakło mi energii i zapału do dalszej walki, nie pogardzę podwójnym espresso:
– lub symbolicznym bitcoinem;):
0x94861d260596f9cf0e7adc0b1ac8a5cfa9546b96
(sieć BSC/BEP20)
Polecam też inne moje (i nie tylko moje) publikacje:
[…] „Cenzura w okresach rewolucyjnych” – e-book za symboliczne 1 zł (07.12.2021) […]
[…] „Cenzura w okresach rewolucyjnych” – e-book za symboliczne 1 zł (07.12.2021) […]
[…] „Cenzura w okresach rewolucyjnych”, […]
[…] YouTube i Facebooku ja i wielu innych aktywnych twórców internetu alarmujemy od dawna (zob. np. „Cenzura w okresach rewolucyjnych” czy „Cyfrowe samobójstwo – oświadczenie w odpowiedzi na cenzurę Facebooka”). […]