„Obyś żył w ciekawych czasach” – mówi przekleństwo, niesłusznie uważane za chińskie. Pytanie tylko: na ile poddajesz się owym czasom, a na ile je tworzysz? Jesteś dmuchawcem na wietrze czy wiatrem? Gwoździem czy młotkiem? Sprawą czy sprawcą? Osobą czy osobliwością? Autorem czy autorytetem? Istotą czy człowiekiem istotnym? Śladem na piasku czy stopą?… Od tego bowiem zależy, czy życzenie życia w ciekawych czasach będzie dla Ciebie klątwą, czy błogosławieństwem. 

 

Anno Dutkoni 2019 był – jak zwykle – pełen niezwykłości: niezwykłych osób, niezwykłych miejsc, niezwykłych smaków, niezwykłych myśli, niezwykłych projektów i… czasami tęsknoty za zwykłą, dobrą zwykłością. No ale tak to jest, kiedy rządzi zasada: „co najmniej jedno nowe doznanie każdego dnia”…

Oto garść kadrów z roku o numerze seryjnym 2019: podróży, wystąpień, wywiadów, publikacji, biznesów, sukcesików. Ale i kilku mniej lub bardziej siarczystych i bolesnych wpadek, o których przecież zwykle się nie mówi, bo dziś – jak rzadko kiedy – obowiązuje propaganda sukcesu, nieomylności i samowspaniałości. A – jak wiedzą istoty myślące i świadome – wyselekcjonowane obrazki, którymi zwykle karmimy FejsBoga i inne soc-media, nie zawsze w pełni dokumentują również to, co się działo za kulisami, co nie wypaliło i ile za owymi kadrami sukcesu i blichtru kryje się potu i krwi (a czasami nawet – łez).

 

✈ Podróże:

✔ 3 kontynenty i 10 niepolskich krajów (Anglia x 3, Turcja, Czechy x 4, Niemcy x 4, Australia, Singapur, Szwecja, Norwegia, Portugalia, Malezja), w tym 3 po raz pierwszy.
✔ Ok. 92 tys. km przelecianych, przepłyniętych, przejechanych i przejszniętych.

 

🎓 Konferencje, szkolenia, inne „oficjałki”:

✔ Wykłady na studiach MBA w Wyższej Szkole Handlowej we Wrocławiu (współpracujemy już od 2006 r.!) – dziękuję Pani Dr Anecie Szymańskiej!

✔ Spotkanie z Asbiro Investors w Warszawie (dziękuję za zaproszenie Janowi Fijorowi & Dawidowi Dowbuszowi).

✔ Wystąpienie dla przedsiębiorców Asbiro Sheffield Investors w UK na zaproszenie Dawida Dowbusza i coroczne spotkanie zarządu spółki pod czujnym okiem Marka Niedźwiedzia, który wraz z Aexea Capital już 7. rok czuwa nad księgowością i paragrafami naszej firmy.

✔ Wystąpienie w Sydney dla tamtejszego Mieszkanicznika, Polish Professionals in Sydney i Australia Study (podzięki dla Olgi Marciniak, Bogdana Maślanki, Adriana Palczewskiego, Pauliny Kwiatkowskiej, Katarzyny Kapery, Kate Kijak, Paula Customsa, Barbary Górskiej, Wojtka Wawrzyńskiego, Niny Mezyk & s-ki).

✔ Spotkanie i wykład dla Oslo Investors (dzięki serdeczne: Przemysław Kocój, Adriana Kocój, Przemyslaw Jan Ozarowski & specjalne ukłony dla Pawła Biedrzyckiego ze Strefy Inwestorów za wspólne zaglądanie giełdzie pod kołdrę;).

✔ Kilka fajnych spotkań Asbiro, m.in. dwa wykłady na seminariach, Biznes Camp w Bieszczadach, zajęcia na MBA-ch (dziękuję: Kasia Wojdyła, Iwona Jabrzyk, Kasia Czubak, Kasia Pryjma, Paulina Gronowska, Julia Hutnik, Tatiana Majewska, Paulina Fuchs, Kamil Cebulski, Asia Śliwka & spółka).

✔ Trasa koncertowa dla Mieszkaniczników: Rzeszów (Artur Kucharzyk – dzięki!), Gdańsk (Basia Domarus & Tomasz Burcon – namaste!), Kraków (Józef Kajta – było dobrze!), Lublin (Mariusz Nenckarski – dzięki i 3mam kciuki za Pawią😉), Toruń (Martyna Szczawińska & Marcin Szczawiński – dzię-ku-ję!).

✔ Mikroszkolenie podczas InvestCamp w Uttoxeter (Dariusz Malacha, Tatiana Malacha, Basia Domarus, Michael Slodczyk, Vee Urbanska, Arkadiusz Bąk, Dorota Jaslarz, Iga Krynicka Pieleszek, Marcin Pieleszek, Marta Duda, Radosław Salak & s-ka – to był kamp inny niż inne; proszę o więcej😉).

✔ Wystąpienie dla Asbiro Investors Sweden w Sztokholmie (Mateusz Broniarek, Damian Dziadak, Joanna Kalinowska, Andrzej Kalinowski – tack så mycket!).

✔ Wystąpienie dla Property Investors Association w Edynburgu (dziękuję: Anita Razzaq – za zaproszenie i gościnę, Alex Krizan Bober – za kooperację, Anna Okła – za transport i rozmowy).

✔ Kameralne szoł dla Mieszkanicznika Berlin (Magdalena Żuchowska & Dariusz Lockau – pokochaliśmy Was od pierwszego spojrzenia😉, które okazało się iskrą do kilku przefajnych projektów, które trwają!).

 

🎤 Wywiady:

✔  „Firma, kryzys i okazje”,

✔  „5 błędów sklepów internetowych”,

✔  „Błędy popełniane przez sprzedawców nieruchomości” (od 1:09:10),

✔  „Negocjacje – kompetencja uniwersalna”.

Dziękuję: Bartosz Langa, Paweł Krzyworączka, Tomasz Kuc, Paulina Fuchs, Jan Bernat, Natalia Bernat, Dawid Dowbusz.

 

📙 Publikacje:

✔ „Nieruchomościowe seppuku” – książka o błędach w e-ofertach (wbrew tytułowi, nie tylko dla nieruchomościowców):

✔ Prawie oficjalny start prac nad „Biblią e-biznesu 3” (trwają jeszcze negocjacje z wydawcą, ale do przodu posuwam prace nad nową siatką treści i kompletowaniem zespołu autorów). Pod koniec 2020 książka powinna być gotowa😊.

✔ Kilka artykułów i wpisów na blogu, m.in.:

✔ Kilka tysięcy egzemplarzy sprzedanych książek (do Michała Szafrańskiego mi daleko, ale jak na dość pasywną dilerkę celulozy, chyba nie jest źle;).

 

💼 Biznesy, biznesiki, inwestycje:

✔ Dalszy, organiczny i bardzo sympatyczny rozwój naszego Korekto.pl: 29% więcej zleceń niż w 2018, kilkoro nowych redaktorów na pokładzie, sprawdzone ok. 41,2 mln znaków tekstu (22,9 tys. stron, czyli średnio 63 str. dziennie), ok. 773 tys. poprawionych błędów (średnio: 32 na każdej stronie), patronat Korekto.pl nad 13 kolejnymi książkami (Mateusz Grzywnowicz, Christian Dreamayer, Kacper Leśniewski, Krzysztof Gąsowski, Martyna Winnicka, Karolina Lipka & Dariusz Lipka, Leon Pirs, Rafał Wysogląd, Szymon Białoń, Artur Kucharzyk, Magdalena Żuchowska, Basia Domarus, Krystyna Szyrocka-Szwed – dziękuję za zaufanie), kilka zaprojektowanych okładek (ukłon dla Dominiki Zakrzewskiej z Zakrzewska.art). Dziękuję za owocną współpracę całemu Zespołowi Korekto.pl:*

✖ Zgoła odwrotnie w moim Audite.pl – biznes audytowy już prawie wysechł: zaledwie 6 oficjalnych audytów przez cały rok (czyli o ok. 70% mniej niż w 2018, 86% mniej niż w 2017, 89% mniej niż w 2016). Skąd ten spadek? Po pierwsze: rywalizacja cenowa wśród e-sprzedawców i wyścigi, kto będzie większą cenodajką („czarne piątki”, „cyber poniedziałki”, „dni darmowej dostawy”, nieustanne pseudopromocje i „wietrzenia magazynów”) powodują, że przeciętni e-przedsiębiorcy zamiast poprawiać jakość ofert, produktów i obsługi, brną w cenodajstwo. Po drugie: moje zużycie materiału i wypalenie (po ponad 1400 audytów jestem trochę zmęczony grzebaniem w brzuszkach kolejnych ofert, coraz mniej afiszuję się z tymi usługami i coraz częściej odrzucam zlecenia na audyty – tym bardziej, że najczęściej po pomoc zgłaszają się ci, którzy… najmniej jej potrzebują, czyli mają całkiem niezłe oferty). Dlatego powoli zaczynam rozważać sprzedaż Audite.pl i przekazanie całego mojego audytowego nołhału w nowe ręce – ktoś chętny?;) (oferta wyjściowa: 500 tys. zł, w tym: metodologia, marka i logo, WWW, dokładne wdrożenie, pomysły na rozwinięcie oferty audytów o pewne ciekawe obszary + 1-miesięczne wsparcie).

✖ Inwestycje – bardzo różnie: giełda nieco lepiej niż w 2018, ale wciąż jest to bardziej żonglowanie nożami z zawiązanymi oczami niż metodyczne działania (raz – ciągły brak czasu, by się głębiej wgryźć w temat; dwa – notoryczne zawirowania na GPW przez niemiłościwie nam panujących socjalistów, populistów i rozdawników). Branża krypto – bez większych ruchów. Wynajem – jest dobrze (100% czasu wynajęte, zero dni pustostania – o tym, jak to się robi, piszę w „Nieruchomościowym seppuku” – www.seppuku.pl). Ale już jeden z flipów – jak na razie niewypał, który od 3 lat nie pozwala odmrozić ulokowanych środków.

✔ Niezmiennie skuteczny sposób na poprawę finansów osobistych i firmowych – negocjacje: czytelnicy „Targuj się!” wciąż donoszą o kolejnych sukcesach negocjacyjnych (od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych), a i u mnie zasady, jakie opisałem w książce, nadal sprawdzają się rewelacyjnie.

 

Pierwsze razy:

  • pierwszy raz w Australii i w Singapurze (Sylwia, Jurek, Tomek – dzięki za dzielną kompanię, niezłomność przy ściąganiu kampera z drzewa metodą „na masło” oraz cerowanie nadkola;),
  • pierwszy raz prowadzenie kampera (z kierownicą po złej stronie!),
  • pierwsza wizyta w szkockiej destylarni (Chivas Regal),
  • pierwsze odwiedziny fabryki rumu (North Mills Distillery na Maderze – Anna Dutko, Dominika Dutko, Dominika Zakrzewska: było upojjjnie;),
  • pierwszy raz… na ol-inkluziwie w Turcji (musiałem sprawdzić, jak to jest; występy wzbogacił Tomasz Burcon, który przeprowadzał testy prędkości hulajnogi na hotelowych korytarzach),
  • pierwsza wypita poncha (brrr! tak kwaśne ścierwo, że aż wykręca kieliszki smakowe…),
  • pierwsze ciastko z maryhuaną (przyjęte, oczywiście, przez przypadek w poczęstunku od – powiedzmy – nieznajomych wędrowczyń, naturalnie w jurysdykcji, gdzie ciastka są dozwolone;),
  • pierwsza stuknięta 40-ka (o dziwo, dzień po nie zaobserwowałem nowych zmarszczek, drżeń rąk ani plam wątrobowych, musi że to chyba jednak jeszcze nie starość),
  • pierwsze zwiedzanie miasta (Funchal) emeryckim busem hop-on-hop-off,
  • pierwsze kroki z wynajmem mieszkania w górach przez Airbnb (zapraszam: www.airbnb.pl/rooms/40288101),
  • pierwszy nocleg w hotelu kapsułowym – RE-WE-LA-CJA! (Singapur),
  • pierwszy raz zabrałem hulajnogę na wyjazd – kapitalny sposób na zwiedzanie wolnościowe!
  • pierwszy raz słuchałem na żywo Lory Szafran śpiewającej Cohena – zjawiskowy głos!
  • pierwsze w życiu wino… bezalkoholowe (hmm… to było dziwne doznanie).

 

Niewypały i wpadki:

✖ Kolejna nieudana próby wejścia z angielską wersją „Targuj się!” („Go and bargain!”) na Amazona oraz na dwa anglojęzyczne rynki. Czy jest na sali jakiś Agent Literacki, który chce się zająć na poważnie globalną banknotyzacją „Targusia” i wie, jak się to robi, a nie będzie bawił się w eksperymenty?

✖ Szkolenie ROIMaster.pl – parę moich błędów decyzyjnych spowodowało, że tak fajnie zapowiadający się projekt totalnie nie chwycił. Ale wyciągnęliśmy już wnioski, w 2020 naniesiemy z Tomkiem Burconem poprawki i być może zrobimy jeszcze jedno podejście. Albo nie, bo nic na siłę😊. Kto chciałby wziąć udział w takim szkoleniu (ale w Warszawie)?

✖ Kilka kolejnych złych decyzji na giełdzie (i nadzieja, że co stopniało, kiedyś odbije😉).

✖ Projekt Aligato. Mimo że głośno promowałem ten serwis, udzielałem twarzy i nazwiska (nawet w „Gazecie Wyborczej”…), zachęcałem też do zainwestowania w Aligatocoina, na koniec roku 2019 serwis, który już w 2018 miał mieć nową odsłonę i działać, nie działa. Dlaczego? Zapewne przyczyn jest wiele, nie będąc jednak w projekcie bardzo „od środka”, a tylko satelitując mu (czytaj: przyświecając), nie potrafię ocenić, co nie zagrało. Może za słaby marketing, może niewłaściwa organizacja prac, może – jak wielu z Was wieszczyło – zbyt silna pozycja Allegro, na które nie idzie się z motyką… Bartek Juraszek & Adrian Dymarczyk, mimo wszystko dziękuję za tę ciekawą przygodę i trzymam kciuki, aby w 2020 jednak coś ruszyło, bo ja wciąż widzę olbrzymie pole do zagospodarowania pod zdrową konkurencję dla coraz bardziej premiującej cenodajstwo triady „A”: Allegro, Amazona i AliExpressa.

✖ Dość niefajna stłuczka (dzięki miłemu kierowcy, który nie włączył migacza…) i prawie 3 m-ce pałowania się z PZU o naprawę auta… Od lat jestem fanatycznym wrogiem kierowców, którym nie chce się „mignąć” przed manewrem, a tylko w tym roku oprócz rzeczonej stłuczki z trudem uniknąłem trzech kolejnych, spowodowanych tym samym: brakiem zasygnalizowania manewru. Kochani, pamiętajcie o kierunkowskazach! (rzekłbym wręcz: #ktomiganiebłądzi).

✖ Pozostanie niszczących ten kraj Populistów i Socjalistów przy władzy (tak, porażka Polski jest moją porażką…). Dość zabijająca jest też świadomość, że gdzieś dookoła krąży 8051935 (43,59% społeczeństwa) skorumpowanych zombiaków, którzy w zamian za doraźne korzyści majątkowe (500+ i inne patologiczne programy) sprzedają własną duszę i gospodarkę tego kraju bandzie bezrozumnych ekonomicznie, ale świetnie zorganizowanych karłów i nieuków.

✖ Artykuł „Kopernik też była kobietą! Rzecz o językowej transwestycji i feminizmie”, który miał być lekką rozprawką z i o potworkowatych zżeńszczeniach w języku polskim, a wywołał potężną (kilkaset komentarzy!) falę hejtu pod moim adresem ze strony nazi-feministek na jednym z forów dla redaktorów i tłumaczy. No cóż, to jedna z tych prac, która przynosi totalnie (a wręcz totalitarnie) odmienny efekt od zamierzonego…

 

🔜 Plany na 2020:

  • dalszy rozwój Korekto.pl (nr 1 w Polsce zobowiązuje😉),
  • doprowadzenie do szczęśliwego porodu „Biblii e-biznesu 3”,
  • kolejne wyjazdy i wystąpienia,
  • nadgonienie kolejnych rozgrzebanych książek + wstępne prace nad całkiem nowym projektem, który zrodził się kilka dni temu; ale na razie – sza!,
  • natomiast wszystkich czekających i upominających się co jakiś czas o zapowiadaną już kilka lat temu „Muchę w czekoladzie” proszę o… jeszcze kilka lat cierpliwości, bo ciągle coś ważniejszego spycha prace nad tą książką na dalszy plan. Dzięki;).

 

Reasumując: Pan 2019 do ogólnej beczki miodu musiał (a jakże!) wstrzyknąć nieco dziegciu i żółci, żeby nie było za słodko. W efekcie ani przez moment na dutkońską scenę nie miała wstępu najbardziej znielubiana aktorka, czyli pani Nuda. Czyli – było dobrze.

Dziękuję za wszystko
i równie nienudnego numeru 2021 Wam życzę!

Maciej

 

PS A tym, którzy lubią czytać (lub obdarowywać czytadłami), niezmiennie polecam serię moich „poradników przygodowych”:

2 komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  • (bis) …w tej „spowiedzi rocznej” chyba czegoś zabrakło i było za dużo korwinowskiej bufonady (nie liczenia się z innymi) i nie wspomnę o nieprzyjaznych podtekstach politycznych.
    Moja rada: osiągnięty już wiek „koński” woła o swoje prawa; czas na właściwe ustalenie swojej osobowości i nie uleganie (i to łatwo) wpływom osÓb, które z wyrachowaniem wykorzystują Twój intelekt (też materialnie), ale głowa do góry!

Maciej Dutko

Na co dzień prowadzę firmę edytorską Korekto.pl (korekta tekstów), w ramach projektu Audite.pl pomagam też e-sprzedawcom usunąć z ich ofert błędy psujące sprzedaż. Jeśli czas mi pozwala, dzielę się wiedzą podczas szkoleń i zajęć na najlepszych uczelniach biznesowych w Polsce (na zlecenie Allegro przeszkoliłem ponad 10 tys. sprzedawców i drugie tyle studentów).

Spłodziłem kilkanaście książek, w tym:
„Mucha w czekoladzie”,
„Targuj się! Zen negocjacji”,
„Efekt tygrysa”,
„Nieruchomościowe seppuku”
„Biblia e-biznesu” (to ponoć największy tego typu projekt na świecie).

Prowadzę szkolenia z niestandardowej obsługi klienta („Zen obsługi klienta”), z negocjacji („Zen negocjacji”) oraz ze skutecznych metod zwiększania e-sprzedaży („E-biznes do Kwadratu”) - uczestnicy tego ostatniego chwalą się nawet kilkusetprocentowymi wzrostami;).

Więcej: www.dutko.pl i www.wikipedia.pl.

Moje książki i szkolenia

Popraw się i sprzedawaj skuteczniej!

Audyt ofert Allegro i stron WWW:


Usługi edytorskie:

Korzystam i polecam

Hosting i domeny od lat mam w Domeny.tv – kocham ich za indywidualne podejście i pomoc zawsze, kiedy jej potrzebuję (podaj kod „evolu-evolu” i zdobądź 10% zniżki)


Sporo podróżuję (jakieś 80 odwiedzonych krajów, +150 lotnisk i +500 lotów). Korzystne bilety oraz wygodne połączenia wyszukuję głównie na Kiwi.com (polecam zwłaszcza przy podróżach wieloetapowych – załóż konto z ww. linku i odbierz 50 zł).


Najlepszy internet w Polsce? Orange Flex w formie aplikacji, który służy mi jako net mobilny, stacjonarny i zagraniczny! Pobierz, załóż konto i przed wyborem formy płatności wpisz kod MACIEJ9K94, a dostaniesz 3 m-ce po 1 zł + 30 zł do wykorzystania.


Jeśli dobre i praktyczne książki, to tylko w moim ukochanym Helionie!


Jako audiobookoholik a zarazem jeden z pierwszych akcjonariuszy Legimi korzystam z ogromu e- i audioksiążek w tym serwisie (sprawdź – 30 dni za darmo).


A jako że nie zawsze mam czas zadbać o zdrowe jedzenie, od lat pomaga mi wygodny i zdrowy katering z dostawą pod same drzwi, Nice To Fit You, który również polecam!


Rekomenduję tylko to, co sam lubię i z czego korzystam. Jeśli i Ty skorzystasz z moich rekomendacji, otrzymam drobną prowizję od firm, które polecam. A więc wygrywamy wszyscy i promujemy dobre i innowacyjne biznesy. Dzięki!

Uwaga: promocje się zmieniają, a ja nie za wszystkim nadążam. Nie gniewaj się więc, jeśli okaże się, że któraś z nich już się zakończyła, lecz daj mi znać, a uaktualnię opis.

Mucha w czekoladzie, Maciej Dutko